STAFF AND FACULTY

The Staff and Faculty if Northwest Classen during our senior year.

Underlined names indicate that a photo is available by clicking.

 

BOARD OF EDUCATION

 

Mr. Foster Estes

President

Mr. Phil C. Bennett

Vice President

Mr. William F. Lott

 

Mr. Melvin Rogers

 

Mrs. Warren Welch

 

 

 

ADMINISTRATION

 

Dr. Jack F. Parker

Superintendent of Schools

Mr. J. Frank Malone

Principal

Mr. Leon Bruner

Assistant Principal

Mr. Mack R. Wedel

Assistant Principal

 

 

COUNSELORS

 

Mr. Richard Mitchell

Counselor (11th-12th Conselor)

Mr. Gaylen Wallace

Counselor (9th-10th Counselor)

Mrs. Ola Mae Oake

Counselor (9th-10th Counselor)

Mr. Duane Weinert

Counselor (11th-12th Conselor)

Mrs. Carolyn Wakely

Counselor (9th-10th Counselor)

Miss Berniece Wester

Counselor (11th-12th Conselor)

 

 

FACULTY

 

Betty Allred

Speech

Judy Atkins

Home Economics

Yvonne Ball

English

Karen Baumann

Distributive Education

Bob Blackburn

Social Studies

Helen Bourke

English

Barbara Branson

French

Talbert Brown

Chemistry

Mary Burdette

Journalism, English

Miriam Burton

English

Geraldine Buzbee

Math

Norma Call

Assistant Librarian

Charles D. Carpenter

Social Studies

Charles R. Carpenter

Electronics

Alice Chesher

Math

Lois Clark

Distributive Education

Irene Combs

English

James H. Conger

Physics (Department Head)

Janet Cooper

English

Ivy Copeland

Business

James Cox

Wood Working

Janie Creekmore

Latin

Paul Crowe

Math

Janie Darrough

 

Mollie Mae Davidson

Math

Clayton Davis

Social Studies, Baseball Coach

Thurgasu Dill

Business

Susan Dixon

Business

Alma Doughty

Head Librarian

Charlotte Eaker

English

Nellie Ecton

Math

Stephen Ellis

Social Studies

Evelyn Findly

Business (Department Head)

Don Gardner

English

Judith Garrett

English

Patti Gipson

English

Sandra Glomset

Spanish

E. Wayne Goodman

Social Studies

Lorene Haggard

Distributive Education

Charles Hale

Auto Mechanics (Department Head)

Gwendolyn Hanger

Math

Janet Harper

Spanish

Clovla Harrison

Math

Phillip Harriss

Social Studies

Jerry Haynes

Social Studies, Football Coach

Paul Health

Rehabilitation

Jo Alice Hendricks

Business

Sandra Herndon

Math, Biology

Gerald Heusel

Industrial Arts

David Hoke

Drivers Education, Tennis Coarh

Richard Hunter

Biology

Rex Irwin

Math

Vasca Jenkins

Art

Hilda Jennings

Home Economics

Arthur Johnson

Band Director

Elizsbeth Kendall

German

Vivian Lanier

English

Marvin Leach

Social Studies

J. Donald Mabrey

Biology

Leonard Marcotte

French

Harold Merideth

Physical Education

Rae Miller

Math

Ramah Miller

Home Economics (Department Head)

Madge Mills

English

Homer Moody

Printing

Nola Moore

Nurse

Willie Murray

Art

Raymond T. Nichols

Speech (Department Head)

Barbara Norman

Speech

Esther Norton

Home Economics

Leonard Ogle

Industrial Arts

Sidney Ohmart

English

Kathleen Owen

Activites Director

John Paden

Biology

Mabel Park

English (Department Head)

Dorothy Peale

Social Studies

Philip Pillips

 

Nancy Pierson

Physical Education

John Platt

Vocal Music

Glenn Ricks

Social Studies

Barbara Sethney

Social Studies

Gladys Shepard

Social Studies (Department Head)

Mary Skouge

Spanish

Carroll Smelser

Physical Education

Margie Smith

Physical Education

Lucile Spann

Business

Rodney St. Djiier

Math

Doris N. Taylor

English

Georgia Teets

Engllish

Margaret Thompson

Math

Martha Truax

English

Maxine Tyler

Business

Elizabeth Urmston

Art (Department Head)

Eugene Vai

Science

Don Van Pool

Social Studies, Football Coach

Henrietta Von Tungeln

Spanish (Department Head)

Pauline Walker

Social Studies

Ruth Warram

Latin, English

Tom Webb

Social Studies

Mary Wedding

Math

Beth West

Social Studies

Donna Whitley

Math

Helen Willingham

Math

Maurine Williamson

English

Nancy Witt

 

Janet Woulfe English

Gary York

Industrial Arts

 

 

SECRETARIES

 

Thelma Cornman

 

Martha Green

 

Pat Grimes

 

Margaret Hacklet

 

Delma Harris

Attendance Secretary

lona King

 

Norma Ownbey

 

Abbie Gail Phillips

Registrat

Viola Scott

 

Florence Scudder

 

Jane Smith

 

Lauretta Stauffer

Secretary to Principal

Doris K. Taylor

Financial Secretary

Maurita Yost

Secretary to Assistant Principals